Kuriozalna wpadka Jacka Kurskiego w Trójce

31 stycznia 2012, Autor: Pan Patajo , Ciekawe fakty

Kadr z filmu Nocna Zmiana

Europoseł Jacek Kurski oświadczył w radiowej Trójce, że jest jedną z pierwszych ofiar internetowego piractwa w Polsce.  Kurski, przy okazji rozmowy o ACTA, powiedział, że jego film „Nocna Zmiana” pojawił się w internecie w 1994 roku i był „kopiowany setkami tysięcy”.  Przez to Kurski miał stać się jedną z pierwszych ofiar piractwa w Polsce.

Problem polega na tym, że w czasach, o których mówi polityk, internet był w powijakach. Na pewno nie było możliwe ściągnięcie filmu z sieci.  Wytłumaczył to Kurskiemu Piotr Mikołajski, którego wpis na temat słów polityka Solidarnej Polski, zrobił furorę na wykop.pl:

„Szanowny panie europośle, w 1994 roku przeglądarka Mosaic – o której istnieniu zapewne właśnie się pan dowiaduje – miała dopiero rok. Netscape Navigator 1.0 była dostępna dopiero pod koniec tegoż roku… – pisze Mikołajski i dodaje:  Łącza? Najszybsze modemy osiągały prędkość 28,8 kbps, standardem było 14,4 kbps. Przy czym realna prędkość transferu była dużo niższa. Miejsce na serwerze? Nie żartujmy, zaledwie rok wcześniej wystartował pierwszy polski serwer na Wydziale Fizyki UW. Teoretycznie kopia „Nocnej Zmiany” mogłaby wisieć na Maloka BBS, ale tam łącze to 9,6 kbps.” 

Mikołajski ciągnie dalej: Prztyczek w nos należy się Panu jeszcze tylko za te setki tysięcy ściągających. Wtedy wszystkich osób korzystających z Internetu to było kilkanaście tysięcy. Naprawdę sądzi pan, że każdy z nich ściągał pański film kilkanaście razy?

Po tej kuriozalnej wpadce, Kurski został nazwany „hipsterem polskiej sieci

(Kadr z filmu „Nocna Zmiana” – fot. YouTube)

Napisz komentarz

Connect with Facebook

*

Najnowsze galerie

Rankingi

Lupita Nyong’o – najpiękniejsza kobieta na świecie

Lupita Nyong’o – najpiękniejsza kobieta na świecie

Lupita Nyong'o to najpiękniejsza kobieta na świecie 2014 roku - ...

Christof Innerhofer – największe „ciacho” igrzysk w Soczi

Włoch  został wybrany największym "ciachem" igrzysk w Soczi w głosowaniu ...

Sophia Amoruso – szefowa Nasty Gal, najseksowniejszym prezesem na świecie

Portal Business Insider przygotował ranking 50. najseksowniejszych prezesów na świecie. Zwyciężczynią ...

Najdziwniejsze gole samobójcze [RANKING]

[section_title title=Miejsce 3 - historyczna bramka Janusza Jojko] Bramki samobójcze są ...