kontrowersyjny ksiądz wzburzył lokalną społeczność

30 stycznia 2013, Autor: Pan Patajo , Śmieszne filmiki

Ile zarabia ksiądz

Od zaledwie 800 do 5,5 tys. miesięcznie. Podstawowym źródłem dochodów księży są ofiary za zamówione msze (tzw. stypendia mszalne) i opłaty za chrzty, śluby i pogrzeby. Rozpiętości są ogromne w zależności od wielkości parafii i regionu.

Ks. Sławomir Kokorzycki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Korytowie (diecezja szczecińsko-kamieńska), miesięcznie z pracy parafii ma 1381 zł, po odliczeniu składek m.in. na ZUS (200 zł) zostaje mu 843 zł.

– Utrzymuję się z datków mszalnych, bo nie jestem zatrudniony na umowę o pracę. Moja parafia jest biedna, mieszkają w niej głównie potomkowie pracowników dawnych PRG-ów. W latach 90. z niedzielnej tacy otrzymywaliśmy 70 zł. Dziś jest nieco lepiej: 150-200 zł. Ale nie są to pieniądze, które pozwalałyby np. na remont kościoła parafialnego – mówi.

W korytowskiej parafii jest około tysiąca wiernych. Ubogich jest tak wielu, że w jednym z kościołów należących do parafii księża nie zbierają nawet na tacę. Ks. Kokorzycki jest dyrektorem miejscowego Caritasu, ale nie pobiera pensji. Nie uczy też w szkole.

Nieporównywalnie lepiej – jak wynika z raportu – powodzi się proboszczowi parafii w diecezji płockiej. Zarabia 4486 zł na rękę. I ma jeszcze dodatkowy tysiąc z połówki etatu katechety.

Powodów do narzekania nie ma też proboszcz ze zbadanej przez autorów raportu parafii warszawskiej: zarabia ok. 4800 zł. Większość jego dochodów – 3600 zł – pochodzi z opłat za chrzty, śluby i pogrzeby. Zysk za zamówione msze to 1800 zł miesięcznie. W Korytowie – trzy razy mniej.

Prof. Stanisława Obirka, historyka i teologa, takie dysproporcje rażą. – Solidarność księżowska domagałaby się równego rozdzielenia dóbr, których jest wiele w Kościele.
Z jego obserwacji wynika, że takie nierówności są bardzo widoczne m.in. w archidiecezji krakowskiej. – Jest kumulacja majątku w krakowskich parafiach typu Bazylika Mariacka, natomiast okoliczne parafie wiejskie cienko przędą – opowiada.
Ile płacą wierni
Spory zastrzyk finansowy dla parafii to kolęda – parafia wiejska w diecezji tarnowskiej (to, jak pokazują kościelne statystyki, najpobożniejszy rejon w całej Polsce) wzbogaca się wtedy o 22 tys. zł.
Ile pieniędzy w kościołach zostawiają wierni? W parafii w Raduni (630 wiernych, diecezja szczecińsko-kamieńska) za chrzest płaci się ok. 50 zł. Ofiara za ślub zaczyna się od 50 zł, ale zwykle ludzie zostawiają 200 zł. Podobnie za pogrzeby. W parafii warszawskiej jest pod tym względem znacznie lepiej – za pogrzeb, ślub dostają ok. 500 zł.
Ponad 11 tys. księży i ok. 1100 sióstr zatrudnionych jest w szkołach. Na całym etacie zarabiają wtedy ok. 2,9 tys. brutto. Pensja wykładowcy w seminarium warszawskim z tytułem profesorskim to mniej więcej 2400 zł. Trochę poniżej średniej krajowej zarabiają księża zatrudnieni w kuriach, np. w diecezji tarnowskiej zarabiają 2400 zł.
Kościół ma również pieniądze z wynajmu, np. archidiecezja poznańska rocznie dostaje ok. 3,5 mln zł z wynajmu lokali i czynszów. Budżet roczny archidiecezji poznańskiej to 12 mln 675 r., w tym 100 tys. na utrzymanie rezydencji biskupa.
Ile płaci państwo
Raport pokazuje też, w jakim stopniu Kościół jest finansowany przez państwo. Rocznie to 492 mln 615 (tys.)? zł. Osobno policzono utrzymanie etatów katechetów – 350 mln.
Kościelne uczelnie wyższe dostają 221 mln 550 tys. zł, Fundusz Kościelny (przede wszystkim na składki emerytalne i zdrowotne księży) to 89 mln.
Emerytury księży pochodzące z funduszu kapłańskiego to średnio 1051 zł miesięcznie. Koszt utrzymania księdza w domu księży emerytów wynosi 1800 zł miesięcznie, ale wielu starszych księży mieszka po prostu przy parafiach.
Kościoły w niektórych diecezjach mają też swój III filar: w archidiecezji poznańskiej księża wpłacają pieniądze do Braterskiej Opieki Kapłańskiej. Księża emeryci dostają potem z BOK ok. 600 zł miesięcznie.
Jako finansowanie państwowe policzono także dotacje z UE, jakie dostaje Kościół: 121 mln 714 tys. rocznie (na modernizację i renowację kościołów, systemy grzewcze itd.). Niezależnie od tego Kościoły otrzymują dotacje z budżetu na renowację zabytków: Kościół katolicki najwięcej – ponad 26 mln (prawosławny – 1 mln 110 tys).
Państwo wypłaca pensje dla kapelanów szpitalnych – 3 mln zł rocznie. Ordynariat Wojska Polskiego pochłania aż 20 mln (tu już zaczęły się cięcia), ponad 2 mln państwo płaci kapelanom więziennym. Po kilkaset tysięcy rocznie państwo wydaje też pensje dla kapelanów straży granicznej, straży pożarnej, policji i w Biurze Ochrony Rządu.
Państwo dofinansowuje też największą kościelną organizację charytatywną Caritas – 5 mln 540 tys. rocznie.

Napisz komentarz

Connect with Facebook

*


Fatal error: Cannot redeclare bold_or_not() (previously declared in /home/semprepr/domains/patajo.pl/public_html/wp-content/themes/newsport/includes/theme-functions.php:224) in /home/semprepr/domains/patajo.pl/public_html/wp-content/themes/newsport/includes/theme-functions.php on line 224